Unit Plus s.r.o.

Majitelé zvažovali prodej svých podílů, neboť se jim blížil důchodový věk a ani jeden z nich neměl v rodině nástupce.

Na doporučení oslovili naši poradenskou skupinu SAMAK.

ŘEŠENÍ

Příprava - spočívala především v indikativním odhadu prodejní ceny, přípravě prezentačních materiálů, seznamu potenciálních zájemců a indikaci dokumentů pro následné uložení do data roomu. 

Vyjednávání - oslovili jsme několik soukromých investorů a firem, u kterých jsme viděli možnou synergii. 

Několik oslovených projevilo zájem o více informací a s mnoha zájemci se jednání dostala do roviny cenové nabídky na odkup, nicméně žádný z těchto zájemců nenabídl pro prodávající akceptovatelnou kupní cenu.

Po dohodě s majiteli byla akviziční příležitost po určité době neúspěšného prodeje s individuálním přístupem poradce prezentována na webové platformě prodavamefirmy.cz.

Na nabídku reagovalo po zveřejnění několik zájemců, z nichž jeden ze skupiny strategických investorů předložil akceptovatelnou cenovou nabídku na koupi 100 % podílů ve společnosti. 

Smluvní fáze - poté, co si kupující za pomoci svých poradců prověřil společnost a odsouhlasil kupní cenu, byla zahájena příprava převodní dokumentace.   

Uzavření transakce - kupující uhradil kupní cenu do advokátní úschovy.

Jakmile bylo advokátní kanceláří potvrzeno její přijetí, podepsali prodávající a kupující v notářské kanceláři převodní dokumentaci. 

K uzavření a vypořádání transakce tak došlo v jednom dni.  

VÝHODA PRO KLIENTA

Nalezení investora pomocí webové platformy prodavamefirmy.cz

Komplexní poradenství - ekonomické a právní služby


JAK VIDÍ TRANSAKCI BÝVALÝ MAJITEL PAVEL BRABEC

Z jakého důvodu jste se rozhodnul společně se svým společníkem společnost prodat?

Oběma se nám blíží důchodový  věk  a ani jeden z nás  nemá  v rodině  nástupce,  který by měl  zájem společnost převzít.  Naše rozhodnutí navíc urychlily moje zdravotní problémy.

V jaké chvíli a proč jste pocítili potřebu využít v rámci prodeje vaší společnosti služeb odborného poradce?

Žádnou firmu jsme předtím nekupovali ani neprodávali, takže jsme neměli zkušenosti  a odborníky jsme oslovili hned po našem rozhodnutí.

Ve které fázi prodejního procesu (příprava, hledání investora, vyjednávání podmínek) jste nejvíce ocenil přítomnost poradce? Kde byste naopak očekával větší míru pomoci?

Určitě při hledání investora.

Co Vás na procesu prodeje firmy překvapilo (pozitivně / negativně) ?

Negativně nás překvapilo, že prodej se zrealizovat až téměř 4 roky po zahájení hledání investora. Naše společnost má velice pestrý, ale hlavně odborný strojírenský výrobní program, což zájemce odrazovalo.

Řada majitelů má pocit, že dovedou prodat svoji firmu sami (protože jsou obchodníci a vybudovali a dobře vedli svoji firmu), popř. s pomocí svého právníka.
S časovým odstupem od prodeje, můžete zhodnotit roli poradce při prodeji Vaší firmy?

Pochopitelně rozhodující je nalézt toho nejlepšího investora. V našem případě byla nutná i diskrétnost, protože jsme nechtěli děsit naše zaměstnance. A oba tyto požadavky poradce splnil. 

Co byste doporučil jiným majitelům firem ve chvíli, kdy se rozhodují o prodeji firmy?

Ať se s důvěrou obrátí na odborníky, kteří se prodejem firem zabývají.  Ti firmu dokáží reálně ocenit, mají kontakty na investory, zhotoví veškerou poměrně obsáhlou dokumentaci nutnou k prodeji a vlastní prodej a převod firmy zorganizují.

TRANSAKCI REALIZOVALI

MARTIN JEŽEK

MARTIN VACHATA

COPYRIGHT © 2021 - CREATED IN ZLIN BY WEBOO | Zásady cookies